Rejs po Dunaju

Urlopu zawsze mamy mniej niż byśmy chcieli, dlatego warto go zaplanować tak, by maksymalnie wykorzystać czas. Podczas wakacji chcemy odpocząć, coś zobaczyć, dobrze się bawić. Połączenie tych elementów nie jest łatwe, bo najczęściej wiąże się ze stratą kilkudziesięciu godzin do miejsca docelowego. Na miejscu też pojawiają się problemy z dotarciem do ciekawych miejsc. Autokarowe wycieczki objazdowe pozwalają zwiedzić bardzo dużo ciekawych miejsc, ale o rozrywce można zapomnieć, a nocowanie w autobusie na pewno nie należy do komfortowych.

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów może być rejs po Dunaju, najpiękniejszej rzece płynącej przez Europę Środkową. Podczas wycieczki statkiem jest czas na zwiedzanie, relaks na pokładzie i wieczorną rozrywkę. Dlaczego warto wybrać taką formę spędzenia urlopu?

rejs po Dunaju

Komfort i wygoda

Większość osób rejs po Dunaju kojarzy z krótkim rejsem po rzece w Wiedniu lub Budapeszcie połączonym ze zwiedzaniem określonej stolicy Austrii lub Węgier. Tymczasem jest to zupełnie nowa i bardzo atrakcyjna oferta łącząca w sobie to co podczas urlopu najważniejsze. Przygoda zaczyna się już na lotnisku w Warszawie. Samolot LOT zawozi uczestników wycieczki do Wiednia. Już po 3 godzinach (łącznie z odprawami) mogą zakwaterować się na luksusowym statku wycieczkowym pływającym po Dunaju.

rejs po dunaju oferta
sprawdź ofertę

W zależności od wykupionej wersji, uczestnicy zajmują kabinę na jednym z czterech pokładów. Ich wielkość zależy od ceny, ale wszystkie wyposażone są w łazienkę z prysznicem, toaletę, telewizję satelitarną, telefon, sejf. Taki standard pozwala na wygodny wypoczynek podczas 7 dni rejsu po Dunaju.

Statek posiada bar, restaurację, taras słoneczny, jacuzzi, bibliotekę. To umożliwia spędzanie wolnego czasu zgodnie zgodnie z własnymi upodobaniami i nawiązywanie interesujących kontaktów towarzyskich. Godzinami można toczyć wieczorne rozmowy przy lampce wina lub kuflu piwa. W tym czasie statek płynie z falami Dunaju od Wiednia, przez Bratysławę, następnie plynie przez Budapeszt i z powrotem do Wiednia.

Program dla każdego

Największym problemem wycieczek zorganizowanych jest program, który trzeba dopasować do całkiem przypadkowych uczestników. Jedni są fanami zwiedzania, innych kolejne kościoły i ruiny zupełnie nie interesują, jeszcze inni chcą poczuć atmosferę miasta, spróbować regionalnej kuchni. Niektórzy chcą złapać piękną opaleniznę leżąc na leżaku pokładowym.

Rejsy po Dunaju zaspokajają wszystkie te potrzeby. Program jest bardzo elastyczny, można zwiedzać zabytki zgodnie z programem, ale przewidziane są także wycieczki fakultatywne lub samodzielne wędrówki po uroczych miasteczkach położonych nad brzegami Dunaju.

Najważniejszymi punktami rejsu statkiem po Dunaju są Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, miasta mające wiekową historię, piękne zabytki i wiele tajemniczych historii. Klamrą, która je spina jest atmosfera i klimat, których nie można znaleźć w innych miastach.

Wiedeń stolica walca

Obecnie stolica Austrii, w przeszłości stolica potężnego Cesarstwa Austro-Węgierksiego. W centrum miasta dominują monumentalne katedry w stylu gotyckim, zabytkowe kamienice z różnych epok. Na szczególną uwagę zasługują pałace Hofburg i Schonbrunn, zimowa i letnia rezydencja cesarska.

W Wiedniu można znaleźć wiele związków związanych z historią Polski, najważniejszym z nich jest oczywiście odsiecz wiedeńska.

Wiedeń to jednak przede wszystkim stolica muzyki europejskiej. Tutaj tworzyli Strauss, Mozart i Klimt. Walc wiedeński stał się nie tylko tańcem europejskim, jest standardem największych międzynarodowych konkursów tańca towarzyskiego.

Największe atrakcje Wiednia to przede wszystkim rewelacyjna kawa i sernik wiedeński. Kto tego nie skosztuje, nie może powiedzieć, że był w Wiedniu. Najlepsze dostępne są w centrum Wiednia, ich cena jest wysoka, ale warto zapłacić ją za niepowtarzalny smak i aromat. Siedząc przy kawiarnianym stoliku, można swobodnie obserwować miasto i chłonąć jego atmosferę.

Popołudnie to czas na odpoczynek, poznanie statku i najbliższych sąsiadów, a wieczór można spędzić na imprezie w restauracji. Zasnąć pomoże delikatne kołysanie płynącego statku.

Kolejny dzień jest okazją do podziwiania zmieniających się krajobrazów. Liczne zakola rzeki sprawiają, że widoki za zakrętem mogą całkowicie zaskoczyć. Aparat fotograficzny musi być w ciągłej gotowości. Urocze wioski austriackie, zielone winnice rozpościerające się na wzgórzach, piękne monumentalne opactwa robią niesamowite wrażenie, które warto utrwalić.

Kolejnym ważnym punktem, który jest przewiduje rejs po Dunaju jest Bratysława, stolica Słowacji. To jedna z najmniejszych stolic w Europie, dlatego nie ma w niej charakterystycznego dla metropolii zgiełku, pośpiechu. Czas płynie tu w zwolnionym tempie, dzięki temu klimat Bratysławy przypomina atmosferę Krakowa. Mnóstwo w niej zabytków z różnych epok, muzeów, obiektów kultury. Zwiedzanie miasta trwa ok. 2 godz. Ze wzgórza, na którym usytuowany jest Zamek Bratysławski można podziwiać słowackie góry, równiny węgierskie oraz austriackie równiny.

Wieczorem rozpoczyna się rejs po Dunaju przez Budapeszt. Po drodze oczywiście zmieniające się jak w kalejdoskopie krajobrazy. Kiedy statek płynie przez Budapeszt, można podziwiać przepiękną wyspę św. Małgorzaty i monumentalny Parlament Węgierski, który szczególnie pięknie prezentuje się nocą.

Budapeszt od średniowiecza łączą z Polską liczne związki historyczne, co najlepiej obrazuje powiedzenie „Węgier, Polak dwa bratanki i do szabli i do szklanki”. Wycieczka po Budapeszcie przewidziana jest na 3 godz., potem można zwiedzać Budapeszt we własnym zakresie. Wieczorem na pokładzie statku czeka kolacja i rozmaite rozrywki.

Ostatnim punktem docelowym, który przewidują rejsy po Dunaju przez Węgry, jest Ostrzyhom – najstarsza stolica Węgier. Miasto możesz zwiedzać we własnym zakresie. Warto udać się do centrum, gdzie znajduje się siedziba arcybiskupów węgierskich i liczne zabytki barokowe. Niestety to ostatni przystanek podczas rejsu statkiem po Dunaju.

Droga powrotna

Z Ostrzyhomia rejs statkiem odbywa się w kierunku powrotnym i nie są przewidziane żadne wycieczki, nie oznacza to jednak, że różne atrakcje nie będą dostępne. Rejs statkiem to doskonała okazja, by przez kilka godzin podziwiać widoki z pokładu statku, robić ciekawe zdjęcia i selfie z nowo poznanymi przyjaciółmi. Oczywiście na zakończenie rejsu do Budapesztu załoga przygotuje dodatkowe atrakcje. Pożegnalna kolacja i wieczorek w restauracji umilą czas rozstania.

Niestety rejs skończył się zbyt szybko, 8 dni to stanowczo za mało. Do Wiednia i Budapesztu koniecznie trzeba wrócić przy innej okazji.

krajobraz z rzeką

Jak zarezerwować rejs po Dunaju do Budapesztu?

Nie jest to trudne, wystarczy znaleźć ofertę wycieczek rzecznych i wybrać rejsy statkiem do Budapesztu i zarezerwować datę. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety. Podajesz w niej nie tylko swoje dane osobowe, ale możesz także wybrać standard kabiny i jej położenie na pokładzie, od tego uzależniona jest cena za rejs. Kabiny są dwuosobowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w rejs zabrać dzieci. Wybierz wtedy 2 kabiny, ale dzieci muszą być pod opieką dorosłych, czyli jedno z mamą, drugie z tatą.

Rejsy organizowane są tylko w ściśle wyznaczonych terminach i w ciągu całego roku jest ich zaledwie kilka, związane jest to przede wszystkim z warunkami do żeglugi i natężeniem rejsów.

Cena rejsu zawiera koszt przelotu samolotem z Warszawy do Wiednia oraz z Wiednia do Warszawy. Oczywiście rejs statkiem przewiduje wycieczki programowe, codziennie 3 posiłki na statku oraz opiekę polskiego pilota. Wycieczki fakultatywne, napoje alkoholowe są dodatkowo płatne na statku.

Rejs po Dunaju to niewątpliwie atrakcyjna oferta spędzenia krótkiego urlopu, łącząca w sobie leniuchowanie w promieniach słońca, zwiedzanie atrakcyjnych zabytków, możliwość podziwiania panoram i rozrywkę na statku podczas wieczorków towarzyskich. Wspomnień na pewno wystarczy do następnego urlopu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *