Jak przygotować się do podróży dookoła świata

„Podróż dookoła świata” to chyba najczęściej słyszana odpowiedź osób pytanych o to, co zrobią w przypadku wygranej na loterii. Taka podróż często niesłusznie kojarzy nam się z czymś nieosiągalnym, dlatego bardzo rzadko myślimy o takiej przygodzie na poważnie, a pozycja ta zbyt często z góry ląduje w kategorii marzeń nie do spełnienia.

Osoby, które mają duże doświadczenie w podróżowaniu po całym świecie, zgodnie wypowiadają się na temat tego jak bardzo istotne jest zrobienie pierwszego kroku. Podjęcie decyzji o wyruszeniu na mniejszą czy większą przygodę sprawia, że wszystko zaczyna układać się z każdym dniem w jedną całość. Co zrobić, kiedy już w naszej głowie zapadnie decyzja o wyruszeniu w jedną z największych przygód życia, jaką niewątpliwie jest podróż dookoła świata? Jak się do niej przygotować, o czym pamiętać i co zrobić, aby wrócić z niej wyłącznie z niezapomnianymi wspomnieniami?

statek w porcie

Zamień słowa na czyny – kup bilet!

Przeglądając Internet możemy trafić na setki twórców, którzy poprzez relacje ze swoich wyjazdów starają się m. in. zachęcić oglądających do zrobienia kroku w stronę realizacji swoich marzeń. Osoby, którzy swoimi przygodami dzielą się np. poprzez serwis YouTube często wybierają podróż na własną rękę. Na takie wyprawy decydować się powinni najbardziej doświadczeni podróżnicy. Marzenie o podróży dookoła świata spełnić można na mnóstwo różnych sposobów. Możemy pozwolić innym o zadbanie o najistotniejsze sprawy, a my bez zmartwień będziemy mogli w pełni oddać się podziwianiu cudownych widoków, uwieczniania najpiękniejszych chwil, smakowania egzotycznych potraw i poznawania innych kultur. Warto zwrócić uwagę na dostępne oferty wyjazdów, które zarezerwowane dużo wcześniej pozwalają nam sporo zaoszczędzić. Pierwszą i podstawową czynnością, którą powinniśmy zrobić jest zakup biletu, który wyznacza nam datę rozpoczęcia naszej przygody. Do tej daty dostosujemy wszystkie swoje plany. Ważnym jest, aby zrobić to odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na zadbanie o wszystkie szczegóły.

Warto zrobić listę istotnych spraw

Wyjazd na długi czas sprawia, że musimy zadbać o wiele spraw, aby po powrocie nic nas nie zaskoczyło. Wszystko, co przyjdzie nam do głowy i uznamy, że jest istotne powinniśmy zapisywać na liście „To-Do”. Po wykonaniu danej czynności bądź zakupionej rzeczy, po prostu weźmiemy listę i ją z niej skreślimy. W przygotowaniach do wyjazdu nie raz będziemy mieć w głowie setki myśli – niektóre mniej a niektóre bardziej istotne. Ważnym jest, aby te drugie nie uleciały z pamięci, w czym pomóc ma właśnie lista tworzona na papierze bądź w naszym telefonie – byle byśmy mieli ją cały czas pod ręką i nie zapomnieli o żadnej rzeczy.

Bezpieczeństwo podczas długiej podróży

Jeśli chcemy, aby nasza podróż przebiegała bezproblemowo i byśmy czuli się bezpiecznie, musimy odpowiednio wcześnie zadbać o wszystkie priorytetowe sprawy. Niewątpliwie jedną z nich jest kwestia ważności dokumentów, spełnienia wymogów wizowych, ubezpieczeniu i pamiętaniu o odpowiednich szczepieniach.

Sprawdź swój paszport przed wyjazdem

Koniecznie musisz sprawdzić, czy Twój paszport jest ważny oraz czy nie straci ważności podczas podróży. Problem może dotyczyć także ilości wolnych stron w dokumencie. Jeśli zdecydujesz się na jedną z kompleksowych ofert, to od razu znał będziesz dokładny harmonogram, dzięki czemu będziesz w stanie zweryfikować, czy Twój paszport pozwoli Ci na bezproblemowe przemierzanie kolejnych granic.

Sprawdź wymogi wizowe dla danego kraju

Znając dokładny plan podróży można dokładnie przygotować się także w kwestii wymogów wizowych. Konsulaty wystawiają wizy z określoną datą przyjazdu i wyjazdu, także z góry określony harmonogram będzie dużym ułatwieniem. Organizatorzy wycieczek często oferują także atrakcyjne warunki skorzystania z usług pośrednika, który kompleksowo pomoże nam załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem wizy (również online). Polski MSZ udostępnia także aplikację iPolak, która jest bardzo pomocna w uzyskiwaniu informacji o m.in. wymogach wizowych danego kraju i placówkach dyplomatycznych. Szczerze polecamy pobranie tej aplikacji i korzystanie z niej przed i w trakcie wyjazdu.

Pamiętaj o szczepieniach

Podróż dookoła świata to mnóstwo zagrożeń, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i zepsuć cały wyjazd lub co gorsza poważnie nam zaszkodzić. W przypadku tak dużej ilości krajów, które odwiedzimy podczas podróży, lista szczepień może być dłuższa. Ważne, aby odwiedzić stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego i zweryfikować, które szczepienia są wymagane, a które jedynie zalecane. Warto też poświęcić trochę czasu na kontakt z lekarzami i skontrolować swój ogólny stan zdrowia, stan uzębienia itp.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu w czasie podróży

Kwestie naszego bezpieczeństwa musimy traktować priorytetowo. Nie ważne czy będziemy w Australii, Indonezji, Indiach czy RPA, nie możemy zapomnieć o tak istotnej kwestii. Stan ochrony zdrowia jest różny w każdym kraju, dlatego musimy pamiętać o tym, aby przed wyjazdem w podróż dookoła świata, zasięgnąć informacji na temat zasad opieki zdrowotnej w każdym z krajów, który znajduje się na naszej liście. Warto poważnie podejść do tematu ubezpieczenia i poświęcić czas na odnalezienie optymalnego dla nas wariantu. Podczas podróży dookoła świata należy brać pod uwagę wszelkie możliwe opcje, a więc chorobę, ból zęba, zgubienie lub kradzież rzeczy, pieniędzy, bagażu, czy innych wartości. Zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia pozwoli spać spokojniej.

rejs statkiem nocą

Co spakować w podróż dookoła świata

Nasza przygoda może trwać nawet kilkaset dni, a to bardzo dużo czasu. Musimy dokładnie zaplanować zawartość bagażu, aby mieć pewność, że mamy przy sobie wszystko, czego na prawdę potrzebujemy. Oczywiście podstawą jest odzież. Ruszając w podróż warto wziąć pod uwagę fakt, że przemierzając poszczególne kraje, trafiać będziemy na różne strefy klimatyczne, a co za tym idzie, musimy przygotować ubrania zarówno na upalne, jak i chłodne dni. Należy zabrać ze sobą także ubrania na wyjątkowe okazje, które mogą się podczas odwiedzania różnych krajów przytrafić.

Inną rzeczą jest dobór obuwia. Jeśli nasz trip będzie wymagał dużego wysiłku, potrzebne będą solidne i wytrzymałe buty, które wytrzymają trudy podróży. Jeśli większą część czasu spędzimy w samolocie, postawmy na wygodne obuwie, które dadzą nam pełen komfort.

Lista niezbędnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż dookoła świata jest różna w zależności od formy podróży, dlatego zawartość bagażu należy dostosować do profilu wycieczki.

Rejs dookoła świata

Niewiele możliwości podróży oferuje tyle wspaniałych doznań co rejs. Korzystając z oferty naszego biura podróży, możesz przeżyć niezapomniane chwile na pokładzie nowoczesnego statku, zwiedzając najdalsze i najpiękniejsze zakątki świata. 126 dni spędzonych na luksusowym statku Costa Deliziosa to gwarancja relaksu, dostępu do nietuzinkowej rozrywki i pełne bezpieczeństwo.

Przemierzając morza i oceany, odwiedzając poszczególne kontynenty w połączeniu ze zwiedzaniem bardziej i mniej słynnych miast, pozwala przeżyć przygodę życia.

Szczegóły oferty:

rejs dookoła świata oferta

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *